IDS2025: Planmeca panostaa uutuuksiin

Planmeca ottaa tänään Kölnissä alkavilla hammashoitoalan IDS2025-messuilla kaiken irti keinoista esitellä alan ammattilaisille uusimpia teknologiauutuuksiaan.  Suomalaisyhtiö julkistaa tapahtumassa uutuuksia  kuvantamisesta uusimpiin hoitokoneisiin ja  tekoälyllä ryyditettyihin CAD/CAM-pohjaisiin ohjelmistoihin sekä virtuaalisilmikoihin.

Kölnin IDS2025-tapahtuma on eräällä tavalla suomalaiselle Planmecalle historiallisestikin merkittävä virstanpylväs, sillä yhtiö esitteli samaisessa tapahtumassa 20 vuotta sitten ensimmäisen digitaalisen 3D-röntgenlaitteensa, josta on sittemmin tullut sen lippulaivatuote.

Yhtiön vuoden 2025-tapahtumassa julkistettavat uutuustuotteet antavatkin esimakua siitä, millaisia innovaatioita hammashoidossa on luvassa seuraavan kahden vuosikymmenen aikana – ja siitä eteenpäin. Planmecan tuotevalikoima sisältää työkaluja täysin integroituun digitaaliseen työnkulkuun hoitokoneista ja röntgenlaitteista CAD/CAM- ja ohjelmistoratkaisuihin.

Ekstraoraalisen kuvantamisen puolella Planmeca esittelee kolme uutuutta, jotka täydentävät Viso -röntgenlaitteiden tuoteperhettä: Viso G1 -KKTT-kuvantamislaitteen sekä kaksi 2D röntgenlaitetta, Viso 2D Pro- ja Planmeca Viso® 2D Classic -mallit.

Intraoraalikuvantamisen kategoriassa Planmeca esittelee Kölnin IDS:ssa kannettavan ProX  GO -röntgenlaitteen, joka on aluksi saatavilla vain Yhdysvalloissa. Kevyt ja helppokäyttöinen intraoraaliröntgenlaite voi ottaa jopa 300 intraoraalikuvaa yhdellä kertaa eli yhdellä akun latauksella.

Myös Planmecan hoitokonevalikoima kasvaa kahdella uudella mallilla. Pro50 S yhdistää Pro50 -hoitokoneen teknologian riippuletkulliseen sivuvarteen, joka takaa identtisen käyttökokemuksen niin vasen- kuin oikeakätisille. Planmeca Pro40 taas edustaa sivulta nostettavien hoitokoneiden uutta sukupolvea, joka hyödyntää samoja Pro50 -hoitokoneen innovatiivisia ominaisuuksia.

Yhtiön CAD/CAM-ratkaisut täydentyvät puolestaan langattomalla Onyx-intraoraaliskannerilla ja hammashoitoalan tarpeisiin suunnitellulla Creo X 3D-erikoistulostimella. Tuotevalikoima täydentyi hiljattain myös Romexis CAD/CAM:n uudella suunnitteluohjelmistolla ja Onyx Lab -pöytäskannerilla.

Lisäksi Planmecan CAD/CAM-tuotevalikoima kattaa vastaanottojen ja hammaslaboratorioiden käyttöön tarkoitetut jyrsinlaitteet, jotka ovat uutuustuotteiden ohella esillä Kölnin IDS-tapahtumassa.

IDS 2025 -tapahtuman kävijät saavat suomalaisyhtiön osastolla myös esimakua uudesta tekoälyllä ryyditetystä Romexis 7 -työkaluista. joka sisältävät esimerkiksi hampaiston anatomian automaattisen tunnistuksen ja segmentoinnin, automaattisen hammasnumeroinnin sekä kielimalleja hyödyntävän virtuaaliavustajan.

Muita merkittäviä ohjelmistouutuuksia ovat äskettäin julkaistu CAD-moduuli restauraatioiden suunnittelua varten. Romexisin virtuaalitodellisuuden VR -sovellus on 3D-kuvien katseluun ja implanttisuunnitelmien visualisointiin ja  Romexis Image Cloud -kuvapilvipalvelu.

Planmeca esittelee pari tuhatta ammattilaista kokovassa IDS2025-tapahtumassa myös parannellun Insights -IoT-ratkaisun, jonka luvataan tehostavan hammashoidon vastaanoton tuottavuutta älykkäiden laitteiden tuottaman datan avulla. Insights tarjoaa reaaliaikaista tietoa laitteiden tilasta, käytöstä ja ylläpitotarpeista niin yksittäisten laitteiden käyttäjille kuin useita toimipisteitä käsittäville yhteisvastaanotoille.

Lisää: Planmeca (LINKKI) ja IDS2025-tapahtuma 25.-29.3.2025, Köln (LINKKI).

Kuvituskuva: Planmecan IDS2025-uutuuksia.