
Hyvinkääläinen elektroniikan maahantuontiyritys Perel on saanut uuden vetäjän. Yhtiötä parivuosikymmentä johtaneen Jari Rantalan tilalle on nimitetty toimitusjohtajaksi DI Aleksi Haverila, joka on hänen sisarenpoikansa.
Jari Rantala on toiminut Perelin johdossa 25 vuoden ajan. Nyt hän siirtää kapula seuraavalle sukupolvelle DI Aleksi Haverilalle (kuvassa).Rantala aikoo jatkaa edelleen yhtiön palveluksessa taustatukena. Yhtiön perusti vuonna 1970 hänen isänsä DI Pertti Rantala.

Hyvinkäällä toimivan Perelin vuoden 2023 yhtiön liikevaihto oli 15,5 miljoonaa euroa ja työntekijöitä 31 henkeä. Yhtiö kuuluu osana Perel Group -konserniin, joka toimii Suomen ohella Eestissä. Aiemmin toimintaa oli myös Venäjällä.
Nykymuotoinen Perel tuo maahan muun muassa elektroniikan komponentteja, mittauslaitteita, ESD-suojaustuotteita, puhdastilatuotteita, mekaniikkaa sekä elektroniikan tuotannon koneita ja materiaaleja.
Kuvat: Perel Oy nettisivut (LINKKI).