Suomalaisyritykseltä CNT-reaktoritilaus Koreaan

Hiilinanoputkiteknologiaa kehittävä Canatu on saanut CNT-reaktorin tilauksen korealaiselta Fine Semiteciltä (FST). Tavoitteena on kasvattaa puolijohdeteollisuudessa käytettävien CNT-pellicle-kalvojen tuotantoa.

Vantaalaisen Canatun saama reaktoritilaus seuraa aiemmin julkistettua pitkän toimitusajan komponentteja koskevaa tilausta ja muodostaa jo seuraavan vaiheen Canatun ja FST:n yhteistyössä. Koko tilauksen arvo aiemman tilauksen kanssa on yli viisi miljoonaa euroa ilman rojaltimaksuja ja muita toistuvia eriä.

Uuden CNT100 SEMI -reaktorin toimituksen odotetaan tapahtuvan ensi vuonna. Tilauksen odotetaan vaikuttavan Canatun liikevaihtoon jo vuoden 2026 toisella puoliskolla, mutta valtaosa tilauksesta kertyvästä liikevaihdosta kirjataan odotettavasti vasta vuonna 2027.

”Tilaus on myös merkittävä askel kohti Canatun CNT-teknologian vakiintumista uudeksi standardiksi EUV-puolijohdevalmistuksessa käytettäville pellicle-kalvoille’’, kertoo Canatun toimitusjohtaja Dr. Maximilian Slawinski.

Tilaus jatkaa suomalaisyrityksen hiilinanoputkikalvoteknologian kaupallistamisen myönteistä kehitystä. Canatu toimitti ensimmäisen CNT100 SEMI -reaktorinsa viime syyskuussa ja tiedotti lokakuussa myöntäneensä korealaiselle FST:lle kaupallisen tuotantolisenssin, mikä loi puitteet rojaltipohjaiselle tuotannolle.

Canatu odottaa saavansa toistuvia tuloja rojaltimaksuista, kun kaupallinen tuotanto lisäreaktorin avulla käynnistyy ja lisäksi CNT-valmistusprosessin kulutusmateriaaleistaan.

Canatun pääkonttori ja tehdas sijaitsevat Vantaalla, mutta yritys toimii lisäksi Yhdysvalloissa, Japanissa ja Taiwanissa. Canatu perustettiin vuonna 2004 Aalto-yliopiston nanomateriaaliryhmän spin-off-yrityksenä.

Kuvituskuva: Canatun tehdas Vantaalla.