Auto25-tapahtuma keräsi korjaajien lisäksi uutta autoa halajavat

Autoalan tapahtuma keräsi Helsingin messukeskukseen kaikkiaan runsaat parinkymmentätuhatta uusista pääosin sähköautoista kiinnostunutta. Lukuun sisältyy yli 5000 autojen korjaamoalan ammattilaista ja sellaiseksi halajavaa.

Monen vuoden odotuksen jälkeen Helsingissä järjestettiin jälleen suuri autotapahtuma, joka esitteli useita satoja uusia pääosin sähkökäyttöisiä autoja. Niitä pääsi myös koeajamaan, joita tehtiin tapahtuman aikana 2470. Edellisen kerran vastaava tapahtuma järjestettiin vuonna 2018.

Kiiltävien koeajoautojen lisäksi Volvo oli tuonut messuille sähköauton alustan akkuineen. Kuva: Suomen messut / Omar Levin.

Tapahtumakokonaisuuteen osallistuu yli 130 yritystä ja käytössä kolme hallia. Autojen esittelyyn osallistui 72 maahantuojayritystä, jolla oli esillä 140 autoa.

Merkkeinä messuilla olivat Alfa Romeo, Alpine, Audi, Bentley, BMW, BYD, Citroën, Cupra, Dacia, Defender, Dongfeng, DS, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, INEOS, Isuzu, Iveco, Jeep, KGM, Kia, Land Rover Discovery, MAN, Mazda, Mercedes-Benz, M-Hero,  MG, Mini, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Polestar, Porsche, Range Rover, Renault, Škoda, Smart, Subaru, Suzuki, Tesla, Volkswagen, Volkswagen Hyötyajoneuvot, Volvo, Voyah ja Xpeng..

Auto25-jokonaisuudessa kiinnostivat erityisesti sähköautot ja niiden huolto, joita esiteltiin myös ammattilaisille Autotokorjaamo-osuudessa. Ala onkin kaivannut tällaista ammattitapahtumaa, sillä nyt tarvitaan lisää uutuuslaitteita ja -koneita. Uusien autojen ja korjaamotekniikoiden lisäksi tarjolla oli uusinta tietoa erityisesti sähköautoista ja niiden huollosta.

Metropolia Motorsport Formula Student -tiimi autoineen. Kuva: Suomen messut/Pekka Hannila.

Seminaariosuuksissa kuultiin, miten tekniikka kehittyy kohti autonomista ajamista, sekä mitä ratkaisuja on kehitetty korkeajännitejärjestelmien korjaamiseen ja osaajapulaan.

Tapahtumassa käsiteltiin myös, kuinka kiertotalouden nimissä ajoneuvojen korjattavuus taataan niiden elinkaaren loppuun asti.  Korjaamomessuilla on 59 näytteilleasettajaa ja tarjolla ohjelmaa päivittäin Tietovarikolla.  ’’Ohjelmassa kiinnostivat erityisesti sähköautojen korjaamiseen liittyvät esitykset”, kertoi toiminnanjohtaja Pasi Perhoniemi Suomen Autoteknillisestä Liitosta.

Demoalueella oli esillä myös Formula Student -kilpa-autoja, joita korkeakouluissa opiskelijat ovat suunnitelleet ja rakentaneet. Esillä olivat Metropolian Motorsport Formula Student ja Tampereen ja Oulun Formula Student -tiimit sekä robottiajamisen tutkimusajoneuvo.

Muita olivat Aalto-yliopisto, Insinööritieteiden korkeakoulu, Energia- ja konetekniikan laitoksen Mekatronikan osasto, JHC Ukkonen, kotimainen kilpasähkömoottoripyörä ja LUT-yliopisto sekä Etäohjattava puolustusvoimien telakuorma-auto (Sisu NA-140BT, ”KOTKA”), Metropolia AMK. 

Lisää: Suomen messujen Auto 2025 (LINKKI) ja Autokorjaamo (LINKKI) -tapahtumasivut

Aloituskuva: Suomen messut /Pekka Hannila.

Päivitetty